Новини

Дізнайся більше про програму та будь в курсі всіх новин
Canada’s Mitacs Globalink Research Internship Program for Ukraine

Стажерка з України Ірина Пархомчук під час стажування в Ontario Tech в Ошаві створює «соціальних» роботів для допомоги людям з ПТСР

Коли українська студентка Ірина Пархомчук восени минулого року подала заявку на наукове стажування в Канаді – це мав бути її перший виїзд за кордон – вона з нетерпінням чекала пригод. Чого вона не очікувала, то це того, що незадовго до приїзду в Канаду, вона ховатиметься у бомбосховищі, щодня побоюючись за своє життя.

Тепер Ірина Пархомчук використовує цей досвід, щоб змінювати життя інших. Вона проводить дослідження для створення унікального соціального робота, призначеного для того, щоб допомагати людям справлятися зі стресом і тривогою.

«Увесь час, поки я був у бомбосховищі, у мене був телефон і я намагався пограти в гру, щоб відволіктися від того, що відбувається навколо мене», – сказав Ірині Пархомчук, один із понад 60 українських студентів, які беруть участь у  Mitacs Globalink. Програма дослідницького стажування  по всій Канаді цього літа. «Це змусило мене зрозуміти, що, можливо, штучний інтелект (ШІ) і робототехніка можуть допомогти людям справлятися з проблемами психічного здоров’я», – сказала вона.

Ірина Пархомчук – студентка бакалаврату програмної інженерії Національного університету біоресурсів і природокористування України в Києві. З травня вона працює у Digital Life Institute Технічного університету Онтаріо під керівництвом Патріка Ханга, професора факультету бізнесу та ІТ. Digital Life Institute – це офіційна дослідницька організація в університеті, яка вивчає людські та соціальні аспекти поточних і прогнозованих цифрових технологій.

Щоб підтвердити свою ідею соціального робота, Пархомчук спочатку опитала вибіркову групу українців – як тих, хто залишився в Україні, так і тих, хто поїхав з країни під час війни, – щоб оцінити їхню готовність працювати з робототехнікою та ШІ. Вона виявила, що більшість опитаних (67%) вважають, що роботи або «дуже хороші», або «хороші», і приблизно 76% готові були б спілкуватися з одним із них.

Далі вона дослідила п’ять різних стратегій, які, доведено, допомагають полегшити стрес і тривогу – медитація, дихання, спів, арт-терапія та музика – і застосувала свої висновки, щоб запрограмувати соціального робота. Він отримав назву Zenbo, і має функціонувати як засіб допомоги психічному здоров’ю.

Ірина та професор Ханг

«Початкова мета полягала в тому, щоб створити штучного компаньйона для тих, хто має проблеми з психічним здоров’ям, але, звужуючи свою увагу до поточної ситуації в Україні та використовуючи свій особистий досвід як орієнтир, Ірина робить дуже конкретний і унікальний внесок, який навряд чи хтось інший міг би скопіювати», – каже професор Патрік Ханг.

Основні моменти програми, розробленої Пархомчук, включають розслаблюючі візуальні ефекти зелених насаджень, природних фракталів і морських пейзажів; повільні, прості мелодії, які тримають стабільний ритм без зайвих сюрпризів; медитації; покрокові дихальні вправи. Він також містить індивідуальні співи та інструкції для створення мистецтва мандали, а також мирних колажів, які показано, щоб люди почувалися безпечно та невимушено.

Роман Ахметшин, літній стажер Mitacs Globalink у Торонто, який зазнав щоденних артилерійських обстрілів у своєму рідному місті Ірпінь перед тим, як приїхати до Канади, розповідає, що багато людей у його громаді, включаючи його самого, зараз страждають від певної форми посттравматичного стресового розладу. 

«Постійне відчуття і страх будь-яких гучних звуків все ще переслідують мене», – сказав він. «Я твердо вірю, що робот Zenbo має потенціал стати терапевтичним інструментом. Забезпечуючи перевірені методи зняття стресу та тривоги, він може допомогти трохи послабити напруження нервової системи та, можливо, навіть підвищити моральний дух. Перебування Зенбо в укриттях під час обстрілів чи бомбардувань також може допомогти відволікти дітей від жахів війни».

Ірина дуже цінує підтримку Mitacs, яка дала можливість зробити щось значуще для своїх співвітчизників та допомогла налагодити багато міцних академічних зв’язків. У майбутньому вона планує повернутися до Ontario Tech, щоб отримати ступінь магістра та далі розвивати програму, яку можна модифікувати для роботи на будь-якій мобільній платформі, включаючи смартфони та планшети. Це дозволить усім, хто має певні проблеми із психічним здоров’ям, отримати доступ до цієї програми.

«Коли я опитувала українців, було очевидно, що у них підвищений рівень стресу та тривоги», – розповідає Пархомчук. «Війна впливає на їхнє здоров’я, і я сподіваюся, що ця інновація допоможе їм як під час, так і після війни».

Ontario Tech бере участь у програмі Mitacs Globalink протягом останніх п’яти років, і, коли приїхали молоді дослідники, то професор Ханг оцінив Програму стажувань у п’ять зірок. «Стажування є не лише чудовим способом залучення іноземних студентів магістратури до нашої команди, але й дає нам можливість дізнатися про інші культури», – сказав він, зазначивши, що робота з Пархомчук дала йому більше розуміння українського способу життя.

Загалом 2199 студентів із 35 країн цього літа беруть участь у програмі Mitacs Globalink. Їхня мета – допомогти вирішити складні проблеми в різних галузях: від охорони здоров’я та благополуччя до робототехніки, технологій та навколишнього середовища. 12-тижневе стажування, призначене сприяти міжнародним дослідницьким зв’язкам і розвитку економіки Канади.  Учасники можуть отримати досвід у понад 70 університетах.

З 2009 року Mitacs об’єднує понад 8000 студентів старших курсів із канадськими викладачами через дослідницькі стажування Globalink. Для подальшого зміцнення міжнародного наукового співробітництва Mitacs Globalink тепер пропонує можливості двосторонньої мобільності між Канадою та 20 міжнародними країнами-партнерами як для студентів, так і для аспірантів. Програма рекламує Канаду як найкраще місце для дослідницьких можливостей і демонструє досвід канадських досліджень у всьому світі.

«Mitacs дуже пишається тим, що цього року підтримує понад 60 українських студентів у рамках свого Globalink Research Internship — це частина наших ширших зусиль, спрямованих на допомогу тим, хто постраждав від війни. Такі дослідження, як дослідження Ірини, зрештою допоможуть людям у Канаді, в Україні та за її межами», – сказав генеральний директор Mitacs Джон Хепберн. «Дослідницьке стажування Mitacs Globalink допомагає учасникам отримати дослідницький досвід тут, у Канаді, просуваючи інновації та створюючи привабливі можливості для іноземних студентів, які часто вирішують продовжити свою освіту тут».


Джерело публікації: Insauga.com

Джерело світлин: Національний університет біоресурсів і природокористування України